اتشک سیب و گلابی

بیماری اتشک سیب و گلابی

از مهم ترین بیماری های گیاهی روی سیب, به و گلابی است. خسارت روی گلابی است اما ارقام حساس سیب هم به اندازه گلابی خسارت می بینند .میزبانهای این باکتری بیشتر درختان میوه دانه دار و خانواده رزاسه می باشد.اما برخی درختان دیگر مثل زالزالک و ازگیل هم می توانند دچار این یبماری شوند. زالزالک بیشتر به عنوان مبزبان واسط عمل می کند.باکتری بر روی این میزبان واسط تکثیر پیدا کرده و جمعیت خود را افزایش می دهد و سپس با جمعیت بالا به میزبان اصلی حمله می کند.

عامل بیماری:Erwinia amylovora  

این باکتری به عنوان اولین باکتری بیماریزای گیاهی معرفی شددر سال 1882از امریکا گزارش شد و سپس در خیلی از جاههای دنیا گسترش پیدا کرد.درا یران این بیماری برای اولین بار در سال 1371 گزارش شد.

علائم بیماری

اولین علائم بیماری معمولا"در مرحله گلدهی ظاهر می شود گلها به صورت ابسوخته وسریع چروکیده می شوند فرم الودگی در برگ و گل و میوه به صورت کاملا"سیاه می شود طوری که درخت ظاهری اتش گرفته به خود می گیرد .و سرشاخه ها خم شده و حالت سر عصایی به خود می گیرند و شیره چسبناکی که محتوی باکتر است از ان خارج می شود که به ان Ooze  می گویند.

زیست شناسی باکتری

زمستان گذرانی این باکتری به صورت اپی فیتیک در بین فلس ها , جوانه ها وحاشیه شانکرها می باشد در بهار باکتری به وسیله باران از این نقاط شسته شده و پخش می شود از طرف دیگر الودگی اولیه از طریق ادوات باغبانی نیز می تواند انتقال یابد . الودگی ثانویه نیز از طریق حشرات و پرندگان و نیز انتشار به وسیله باران همراه با باد صورت گیرد.الودگی ثانویه در ایجاد اپیدمی نقش مهمتری نسبت به الودگی اولیه دارد.

مبارزه

1.    هرس شدید قسمتهای الوده حدود cm20-30  پایین تر از انچه که علایم دیده می شود

2.    وسایل هرس بایستی با محلول هیپر کلرید سدیم 10% یا الکل 60% ضد عفونی گردد

3.  سمپاشی باغات با سموم مسی مثل محلول بردو در پاییز و اواخر زمستان در مرحله ترم جوانه ها ودربهار هنگام باز شدن شکوفه ها(2 تا 3 بار بسته به شدت بیماری)

4.    هرس حتما"باید با سمپاشی توام باشد

5.    سوزاندن بقایای الوده

6.    خودداری از مصرف زیاد کود ازته

7.    استفاده ازمخلوط انتی بیوتیک  استرپتومایسین(15%) و تترا سایکلین(5/1%)

8.    استفاده از ارقام مقاوم

9.    استفاده از عوامل انتاگونیست در مبارزه بیولوژیکی مثل ایزوله های E.herbicola

مطلبی که در بالا بیان شد نیز از سر کلاس دکتر نیک نژاد یادداشت برداشتم.

/ 0 نظر / 32 بازدید